mapa Niemiec

Mapa Niemiec to niezwykle precyzyjne przedstawienie topografii tego kraju. Przeglądając mapę Niemiec można dobrać najlepszą trasę, która zaoszczędzi nam niepotrzebnego stania w korkach. Mapa jest niezwykle szczegółowa i pozwoli odnaleźć nawet najdalszy zakątek w Niemczech.

Mapa Niemiec podział administracyjny

Obecnie Niemcy składają się z 16 krajów związkowych. Co ciekawe trzy miasta są formalnie traktowane na prawach kraju. Kraje związkowe zostały wprowadzone u naszych zachodnich sąsiadów wraz z republikańską konstytucją w 1919 roku:

Badenia,Bawaria,Berlin,Brandenburgia,Bremen,Hamburg,Hesja, Meklenburgia, Dolna Saksonia, Pólnocna Nadrenia, Nadrenia Palatynat, Saara, Saksonia, Saksonia-Anhalt, Szlezwik-Holsztyn, Turyngia

Mapa Niemiec hipsometryczna

Północ Niemiec, a dokładnie wyspa Rugia ma wyjątkowe wybrzeże Morza Bałtyckiego – wydmowe. Co ciekawe występuję tam również rodzaje klifowe, co jest niezwykle rzadkie w tej części Europy. Dodatkowo północne wybrzeże bogate jest w liczne zatoki np. Zatoka Meklemburska czy bardziej znana w naszym kraju Pomorska. Samo wybrzeże jest nizinne oraz piaszczyste. W pewnych zakątkach tereny są nawet zabagnione.
W północnych Niemczech zdecydowanie dominuje Niż Środkowoeuropejski. Jeżeli interesujemy się krainami geograficznymi to bez wątpienia najbardziej znana na tamtych terenach jest Nizina Północnoniemiecka. Mapa Niemiec na wschodzie bogata jest natomiast w pojezierza, które zostały objęte zlodowaceniem przez Bałtyk. Na wschodzie możemy również zaobserwować równiny sandrowe oraz pradoliny. Jedna z najbardziej znanych to ta Warszawko-Berlińska.

Mapa Niemiec w centrum to przede wszystkim tereny wyżynne oraz górzyste. Najwyższy szczyt Brocken z masywu górskiego Harz ma wysokość 1142 m n.p.m. Im dalej tym zachód tym coraz więcej pasm górskich. Te najbardziej popularne to Eifel, który przecina Ren czy Taunus. Na tych pięknych terenach możemy również zwiedzić Lasu Turyński oraz Las Frankoński. Granicę czeską oddzielają natomiast góry Rudawy.

Południe Niemiec to głównie potężna wyżyna Bawarska, która jest chlubą wspaniałego miasta Monachium. Nie sposób nie wymienić tutaj również Jury szwabskiej oraz legendarnego lasku Czeskiego. Góry Schwarzwald mogą się natomiast poszczycić najwyższym szczytem Feldberg, który wysokość to 1493 m n.p.m. Najwyższy szczyt w całym Niemczech to z kolei Zugspitze, a jego rekordowa wysokość to 2962 m n.p.m