Mapa Włoch

Mapa Włoch to dokładnie zilustrowana topografia tego pięknego kraju leżącego na południu Europy. Włochy to kraj, który jest położony na Półwyspie Apenińskim. Włochy należą do struktur Unii Europejskiej, NATO oraz wielu innych międzynarodowych organizacji. Są również członkiem elitarnego G7.

Mapa Włoch – podział administracyjny

Włochy składają się z 20 regionów. Pięć z nich ma status szczególny. Oprócz tego we Włoszech jest aż 109 prowincji, co ciekawe tylko dwie z nich są autonomiczne:

Abruzja, Apulia, Basilicata, Emilia-Romania, Friuli-Wenecja Julijska, Kalabria, Kampania, Lacjum, Liguria, Lombardia, Marche, Molise, Piemont, Sardynia, Sycylia, Toskania, Trydent-Górna Adyga, Umbria, Dolina Aosty, Wenecja Euganejska

Każdy z regionów ma prawo wybrać własną radę, które reprezentuje jego interesy. Prace rady nadzorowane są przez wcześniej wybranego prezydenta.

Mapa Włoch – geografia

W zdecydowanej większości Włochy mają rzeźbę terenu górzysto – wyżynną. Taki teren stanowi aż ponad 70 procent powierzchni tego kraju. Najsłynniejsze góry we Włoszech to oczywiście Alpy, których prawdziwą koroną jest szczyt Mount Blanc o wysokości 4807 m n.p.m. Całe włoskie Alpy biegną szerokim łukiem tworząc naturalne pasmo obronne od zachodu i północy. Góry te zajmują aż powierzchnię około 45 000 tysięcy kilometrów kwadratowych.

Mapa Włoch – klimat

Jeżeli piszemy o klimacie, jaki panuje we Włoszech to musimy przede wszystkim wiedzieć, że Włochy leżą pomiędzy 36 a 47 N. Potężne łańcuchy górskie oraz stosunkowa bliska odległość do Afryki powoduje bardzo zróżnicowany klimat. Na większości terenów panuje klimat śródziemnomorski. Pasy Alp poryte śniegiem to z kolei tzw. piętrowość klimatyczna. Naturalnie na wysokich szczytach dominuje klimat górski. Badacze odnotowali, że w okolicach górskich jezior klimat jest jednak nieco łagodniejszy.

Mapa Włoch – jeziora

W samych Alpach jest bardzo wiele dużych oraz głębokich jezior. Najpopularniejsze z nich to Garda, którego głębokość szacowana jest do 346 metrów. Como z głębokością aż 410 metrów czy Iseo, Maggiore oraz Lugano znajdujące się blisko granicy ze Szwajcarią. Ciekawe są również jeziora wulkaniczne np. Bolsena oraz Bracciano, które znajdują się w kalderach wygasłych już wulkanów.